Skip to content Skip to footer
serda-kranda-kapucuoglu-1[1]

Serda Kranda Kapucuoğlu

Editör

Hakkımda

Serda Kranda Kapucuoğlu, 1979 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Bankacılık bölümünü bitirdi. 2001 yılına dek, Garanti Bankası İstanbul Kurumsal Şubesi’nde çalıştı. Daha sonra bankadan istifa ederek çocukluk hayali olan yazarlık yolculuğuna başladı. Bu hayali gerçekleştirmek için öncelikle o zamanın Anadolu Haber Ajansı’nda muhabirlik eğitimi aldı. Bir süre ajans için haberler yazdı, röportajlar yaptı.

2004 yılında evlendi. Sonrasında çeşitli mecralar için kişi ve kurumlara metin yazarlığı hizmeti verdi. O vakitler yeni yeni hayatımıza giren kurumsal web siteleri için metinler yazdı, PR metinlerini hazırladı. 2007 yılında kızı Zeynep Asya doğdu. Bir yandan onu büyütürken ufak adımlarla metin yazarlığı yapmayı sürdürdü. Aynı dönemde çeşitli dergilerde editörlük yapmaya devam ediyordu. 2011 yılında editörlüğünü yaptığı ilk kitap olan Buda mısın Budala mı Ganj Yayınları etiketiyle yayımlandı. Bu tarihten sonra hiç ara vermeden kitap editörlüğü ve dergi editörlüğü yapmaya devam etti.

Kendi dergisi olan ve kendi döneminin sevilen yayınlarından biri olan Aktivist’i çıkardı. Derginin 10.sayısı hazırlanacakken, 2015 yılında ikinci kızı olan Beren Serra’yı dünyaya getirdi. Aktivist’in yayın hayatı burada son bulurken bir yandan bebeğini büyütüp bir yandan da çeşitli kitap ve dergi projelerde yine editör ve metin yazarı olarak çalıştı. Pek çok kitap yaptı, yazıları ve röportajları dergilerde yayımlandı. Uzun süre boyunca Bağdat Caddesi’nin en eski yayınlarından biri olan Cadde Dergisi’nde genel yayın yönetmenliği, editörlük ve metin yazarlığı yaptı.

Aldığı Eğitimler

Yazar koçluğu ve atölye çalışmalarını derinleştirmek amacıyla farklı kurumlardan pek çok eğitim aldı.

Anadolu Haber Ajansı:Muhabirlik
Sinematek Derneği:Senaryo Yazarlığı Eğitimi
Semih Gümüş İle:Editörlük Atölyesi
Sola Unitas:Temel Koçluk
Filim Okulu:Senaryo Yazarlığı Eğitimi
Mavi Bulut:Çocuklar İçin Yazarlık
Füsun Çetinel:Çocuk Kitabı Yazarlığı
Kadir Has Üniversitesi:Temel NLP Koçluk
Jungian Coaching School:Jungian Koçluk

2018 yılında yolu Pozitif dergisiyle kesişti. Bu sayede bugünkü ortağı Yaprak Çetinkaya ile tanıştı. Yeni dönemde bir yandan Pozitif ve Cadde dergilerinde görev alırken bir yandan da birçok önemli isimle kitap projelerinde geliştirici editörlük ve proje editörlüğü yaptı. Çeşitli yayınevlerine proje danışmanlığı verdi.

2020 yılında Onedio.com/Yazio platformu yazarları arasındaki yerini aldı. Platformda yazılar yazmaya devam ediyor.

2021 yılında Gazeteci Yaprak Çetinkaya’yla birlikte Mümkün dergiyi kurdular. Güç birliklerini diğer profesyonel alanlarına da taşıyarak Mümkün Editörlük Ajansı’nı faaliyete geçirdiler.https://mumkundergi.com

Son yıllarda editörlük ve yazarlık üzerine eğitimler vermeye başladı. Derin okuma gruplarında kitaplar okuyor.

Pandemi döneminin ilk uzun karantinasında 21 Gün Okuyanları adlı kitap kulübüne öncülük etti. Kulüp her ay buluşup yeni kitaplarını tartışmaya devam ediyor.

İlk kurumsal metin yazarlığı eğitimini yine 2021 yılında İş Bankası’nın halkla ilişkiler, kurumsal iletişim ve pazarlama departmanlarına verdi. Atölye 4 grup, 2 dönem olarak tekrarlandı.

2021 yılında ITEF etkinliğinde Vigdis Hjorth’un Miras romanı üzerine düzenlenen söyleşide moderatörlük görevini üstlendi. Aynı festival kapsamında, 2022’de Marco Dinic’in Güzel Günler ve 2023’te Gerbrand Bakker’in Berberin Oğlu kitapları üzerine gerçekleştirilen söyleşilere de moderatör olarak katkı sağladı.

2022 Mart ayında şirketi ZB Akademi Eğitim ve Yayıncılık Ltd. Şti.’yi kurdu.

2022 Mart ayında ilk romanı Birdenbire Sander Yayınları etiketiyle, daha sonra ikinci baskısı Müptela Yayınları etiketiyle yayımlandı.

Serda Kranda Akademi markası altında atölyeler düzenlemeye devam ediyor.